| Sitemap
 

Rezidenční televize - IPTV

Zadání:

Klient - developerská či telekomunikační společnost - má v rámci projektu výstavby bytových jednotek zájem na vybudování a provozování služby přenosu televizních kanálů po síťové infrastruktuře jako náhrady za klasické anténní rozvody STA. V druhé etapě výstavby má být vybudován video-on-demand systém umožňující objednání filmu přes televizní přehrávač a jeho okamžité spuštění.

Řešení:

Na počátku výstavby systému je na základě požadavků klienta a místních podmínek zvolen zdroj signálu pro každý televizní kanál, ať už v podobě satelitního příjmu nebo mnohem lépe přímým přenosem po optické síti. Signál všech distribuovaných kanálů je převáděn do podoby datového proudu vysílaného po IP infrastruktuře v rámci rezidenční oblasti.

Do každé domácnosti je umístěn IP set-top-box, malé zařízení podobné přijímačům satelitních či digitálních pozemních TV kanálů připojené ke klasickému televizoru a ovládané dálkovým ovladačem. Individuálně podle potřeb každé domácnosti může být nabídnut set-top-box s větším počtem funkcí (digitální výstup zvuku do domácího kina, schopnost nahrávání na vnitřní hard disk, HD rozlišení obrazu). Přímo samotné set-top-boxy rovněž umožňují přístup na Internet včetně např. psaní e-mailů pomocí vlastní bezdrátové klávesnice.

Při rozšiřování počtu lokálně nabízených televizních kanálů není nutná rekonfigurace zařízení u rezidentů, veškeré změny nastavení se provádějí vzdáleně přes datovou síť. Divákovi ze dne na den přibudou nové kanály nastavené na dálkovém ovladači. Systém umožňuje jinou skladbu programů na každém přístroji, což dovoluje nabízet více programových balíčků s placenými kanály.

V druhé fázi se celé řešení rozšíří o centrální filmový archiv již zdigitalizovaných filmů a objednávkový systém přístupný přes televizor a set-top-box každého diváka propojený s platebním systémem. Divák si jen vybere pomocí dálkového ovládání film, odsouhlasí cenu, a film okamžitě začne.

Na základě zvolené metody zpoplatnění pak může být zpoplatněno každé shlédnutí, nebo může mít divák umožněn libovolný počet shlédnutí objednaného filmu za určité období (například dva dny).

Součástí systému může být také obrazový přenos z veřejných prostor rezidenční čtvrti, například z místa před vchodem do domu, parkoviště apod. Další možnou součástí projektu je řešení IP telefonie na stejné síťové infrastruktuře, na jaké probíhá šíření televizních kanálů, stejně jako klasický přístup na Internet přes set-top-boxy a domácí počítače.

Uplatnění u klientů:

  • Náhrada STA v rezidenčních objektech
  • Přenos vnitrofiremního TV kanálu do poboček

Použité služby:

  • Živý přenos
  • Videoarchiv
  • Dodávky komplexních řešení (úplný outsourcing)

 

IPTV

Zkratka pro tzv. "televizi po IP", neboli přenosu plnohodnotného televizního signálu po síťové infrastruktuře v rámci IP protokolu, jejímž základem je…
Více

Pay-per-view

Metoda zpoplatnění přístupu k placenému video nebo audio obsahu. Divák je zpravidla před přehráním upozorněn na cenu a požádán o její odsouhlasení. U …
Více

IPTV set-top-box

Zařízení zprostředkovávající signál IPTV připojené na vstupu do počítačové sítě a na výstupu např. pomocí SCART konektoru k běžnému domácímu televizor…
Více

Videoarchiv

Streamingová obdoba klasického videoarchivu s desítkami a stovkami hotových příspěvků. V tomto případě jsou však již hotové příspěvky převedené do str…
Více